Technologia CIPP (ang. Cured in Place Pipe) to jedno z najpopularniejszych na świecie rozwiązań stosowanych do bezwykopowej renowacji rurociągów. Mało tego, wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się w najbliższych latach.

Jako lider w branży renowacyjnej, specjalizujący się w modernizacji przewodów kanalizacyjnych, wodociągowych, ciśnieniowych, technologicznych czy gazowych, doskonale zdajemy sobie sprawę z możliwości, jakie daje renowacja wykładziną z rur utwardzanych na miejscu. Wiemy, jak ważne jest popularyzowanie i ciągłe doskonalenie tej metody. Dlatego też chętnie bierzemy udział w branżowych spotkaniach, podczas których tematyka ta jest dyskutowana w gronie eksperckim. Wśród nich znajduje się Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”. W tym roku w dniach 8–10 stycznia w Poznaniu odbyła się czwarta edycja tego wydarzenia. Firmy z Grupy BLEJKAN dołączyły do grona jej sponsorów (BLEJKAN S.A. – Sponsor Generalny, Mazur sp. z o.o., POliner sp. z o.o. – Sponsorzy Złoci).

Jak zaznaczył Marek Borkowski, Dyrektor Generalny BLEJKAN Holding – Uważamy, że wszystkie firmy związane z branżą renowacyjną powinny uczestniczyć w tej konferencji. Podczas niej pozyskujemy wiedzę, jak również wymieniamy się doświadczeniami.

Zgodnie z formułą wszystkich organizowanych przez Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. Konferencji – Wiedza, Biznes, Atrakcje – tak i tym razem nie zabrakło różnorodności. Merytoryczne prelekcje, inspirujące panele dyskusyjne, sesja robocza na temat pierwszych wytycznych dotyczących odbiorów prac renowacyjnych w technologii CIPP, a także… wiele atrakcji. Zagraliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, wzięliśmy udział w zbiórce do puszki oraz licytacji na allegro.pl. Ponadto ufundowaliśmy dwie nagrody w ramach organizowanych podczas wydarzenia konkursów. Nie zabrakło również odrobiny szaleństwa na parkiecie podczas uroczystego bankietu.

W gronie prelegentów, którzy podczas wydarzenia mieli okazję wygłaszać swoje referaty, znaleźli się również reprezentanci z grupy BLEJKAN – Mariusz Iwanejko (BLEJKAN S.A) oraz Jeremiasz Siejbik, (POliner sp. z o.o.) wygłosili referat pt. „Wykładziny (rękawy): wymagania a zasadność ich stosowania”. Wzięli także udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego słuchacze zadawali pytania ekspertom.

Tematem wspomnianej prezentacji były wymagania kontraktowe w zakresie renowacji przewodów bezciśnieniowych w technologii CIPP. Zapisy w dokumentach przetargowych, z których wynika, że parametry materiału odnoszą się do technologii innego typu, generują szereg problemów, w szczególności związanych z badaniami rękawa w odniesieniu do niebranżowych norm. Ścisła współpraca inwestorów, projektantów i zamawiających pozwoli jednak na redukcję kosztów, czasu realizacji i zwiększenie żywotności remontowanych rurociągów.

Z pełną treścią prezentacji możecie zapoznać się W TYM MIEJSCU.

Ostatniego dnia konferencji odbyła się sesja robocza nt. pierwszych wytycznych odbiorów prac renowacyjnych zrealizowanych z wykorzystaniem technologii CIPP. Prace nad zbiorem tych zaleceń prowadzi Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych (PSTB). Zgodnie z założeniem Stowarzyszenia branża powinna mieć wpływ na finalny kształt przygotowywanego dokumentu, dlatego do dyskusji zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy. My również z chęcią wzięliśmy udział w dyskusji. Wiemy, że duże zainteresowanie powstającymi wytycznymi wyraża całe środowisko, w tym np. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” czy największe firmy z sektora bezwykopowej renowacji podziemnej infrastruktury. Chyba w całym budownictwie nie ma tak niepewnych albo mało zdefiniowanych zagrożeń, z jakimi my się borykamy. Jeśli będziemy mieć wytyczne, z całą pewnością wszystkim to pomoże, i zamawiającym i wykonawcom. Przecież również badania mogą być elementem rozwoju firmy, wskazywania na to, gdzie jesteśmy za słabi. Nie przesadzajmy jednak w wymaganiach, jeszcze jesteśmy na dorobku, co nie oznacza oczywiście, że mielibyśmy robić coś nie do końca dobrze – stwierdził Mariusz Iwanejko.

W tym roku podczas IV Konferencji „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu” odbyła się również zbiórka i aukcje charytatywne, z których cały dochód przeznaczony został na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. My również dołożyliśmy „swój grosik” do zebrania przez WOŚP rekordowej kwoty 115 362 894 zł! Postanowiliśmy bowiem, że wesprzemy zbiórkę, przekazując na aukcję piłkę z podpisami zawodników Lecha Poznań. Jest to też zarazem kolejne i na pewno nie ostatnie tego typu działanie, którego podjęliśmy się w ramach istniejącej w naszej firmie koncepcji CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu.

Na koniec chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim Uczestnikom IV Konferencji „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”. To były naprawdę inspirujące trzy dni, pełne rzetelnej wiedzy i interesujących dyskusji.

Do zobaczenia za rok!